خواص درمانی عنبر نسارا

Donkey-Dung

با شنیدن این اسم پرطمطراق انسان ناخوداگاه یک داروی خوش رنگ و بو را در ذهن خود مجسم می‌کند اما در واقع عنبر نسارا پشگل الاغ ماده (به گویش محلی ماچه الاغ) است. در کتب داروسازی طب قدیم خواص دارویی زیادی برای عنبر نسارا شرح داده شده است. جالب آن جا است که این آثار درمانی به طور مکرر تجربه شده است و در بسیاری موارد گره‌گشای درمان بیماری‌هایی بوده‌اند که در حالت عادی درمان آنها بسیار سخت است.

 

خواص عنبر نسارا

 1. دود کردن عنبر نسارا در محیط‌های بسته مثل فضای خانه مانند اسفند اثر میکروب‌کشی قوی داشته و انجام گاه‌گاهی این امر به ویژه در فصول سرد يا در زماني كه اگر یکی از اعضا خانواده سرما خورده باشد، تاثیر قابل توجهی در کاهش موارد بروز بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی دارد.
 2. استنشاق دود عنبر نسارا یکی از راه‌های مناسب برای درمان سینوزیت‌های مزمن و حاد و سرماخوردگی است. این کار در درمان سردردهای کهنه نیز موثر است. برای این کار عنبر نسارا را در یک اسفند دودکن ریخته روی شعله کم قرار داده و دود متصاعد شده را استنشاق کنید.
 3. گرفتن مواضعی از بدن که دچار خارش است، روی دود عنبر نسارا یکی از روش‌های بسیار موثر در کاهش انوع خارش‌ها است. هم‌چنین این کار برای درمان تاول‌ها و زخم‌های ترشح‌دار مانند سوختگي‌ها نیز اثر مناسبی دارد و یکی از بهترین روش‌های درمان اگزما هم است.
 4. ضماد کردن مخلوط عنبر نسارا و سرکه روی پیشانی در درمان خون دماغ مفید است.
 5. از عنبرنسارا می‌توان برای کمک به درمان صرع با استنشاق عصاره خشک آن با سرکه و يا استفاده از آب عنبر نسارای تازه به عنوان قطره بینی استفاده نمود.
 6. پاشیدن پودر عنبر نسارای خشک بر روی انواع زخم‌های تازه علاوه بر کمک به بهبودی آنها، خونریزی را در زخم‌ها متوقف می‌کند.
 7. دود کردن عنبر نسارا برای کاهش خونریزی و کوتاه کردن دوره عادت ماهیانه بانوان و درمان عفونت‌های واژینال مفید است. روش استفاده اين است كه 2 الی 3 قطعه عنبر نسارا همراه با خاکشیر و اسفند روی کمی زغال ریخته و گلدان سفالی که ته آن سوراخ داشته باشد را روی آن برگردانید که در این صورت مانند دودکش می‌شود. لباس زیر خود را در آورده و دامن بلندی بپوشید و به حالت نیم‌خیز روی آن بایستید (البته این کار بدون خاکشیر و اسپند هم موثر است؛ يعني کمی عنبر نسارا را روی اسفند دودکن روی شعله کم قرار داده و اجازه دهيد دود آن به واژن بخورد.) این کار را 2 روز قبل از زمان پریود، 2 روز در زمان پریود و 2 روز بعد از پریود انجام دهید.
 8. به همان شیوه رديف 7، دود عنبر نسارا در درمان و کاهش عوارض بواسیر هم بسیار موثر است.
 9. برای تقویت حنجره و تارهای صوتی دود عنبر نسارا کاربرد دارد که باید آن را داخل حنجره تان بخور دهید.
 10. برخی معتقدند که دود عنبر نسارا فرآیند زایمان طبیعی را آسان می‌کند.

توجه: خوردن عنبرنسارا ممنوع است و برای سلامتی مضر مي‌باشد.

 

نتايج پژوهش‌های علمی:

 • مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در مقاله‌ای با عنوان تاثیر دودهای طبی بر برخی عوامل عفونت‌زای بیمارستانی به این نتیجه رسیدند که با توجه به یافته‌های پژوهشی و اثرات ضدمیکروبی دود سرگین بر روی میکروب‌های بسیار مقاومی مانند استافیلوکوک اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا، لزوم انجام تحقیقات وسیع‌تر در مورد مواد موثره خواص دود سرگین مطرح می‌گردد.
 • در یک آزمایش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اجزای عنبر نسارا با استفاده از روش کروماتوگرافی و با استفاده از دستگاه Gc- ms از یکدیگر جدا شدند. این اجزا شامل هگزان، استیک اسید، آکونیتین، بتاکاروتن، دی میتل آمین بوده است که عمدتا شامل خواص آنتی اکسیدانی آنتی باکتریال ضد قارچ و ضد التهابی هستند.