خانه سبک زندگی

سبک زندگی

وقتی خداوند متعال بشر را خلق می‌کند، از همان ابتدا دو ودیعه به نام حرارت و رطوبت غریزی را به انسان عطا می‌کند و آن‌ها را سرمایه حیات بشر در دنیا قرار می‌دهد.
برای باقی و متعادل ماندن حرارت و رطوبت غریزی و در نتیجه برقراری سلامتی هفت موضوع ضروری مورد توجه است. بدین معنا که اگر این شرایط به طور مناسب برای انسان فراهم نشود، حیات او را تهدید خواهد کرد. این موارد عبارتند از:

هوای محیط زیست

هوا یکی از عناصر اصلی لازم برای جسم و روح می‌باشد. هوای نزدیک ما، هوای محض نیست بلکه با بخارها،‌ دوده‌ها و هر چیزی در اطراف آن آمیخته شده است.

استفراغ و احتباس

استفراغ از ریشه فراغت می‌باشد و در طب به معنی آزاد و رها شدن بدن از دست مواد نامتعادل و غیرطبیعی است. به عبارت دیگر استفراغ در معنای طبی خود، یعنی زدودن سموم و مواد زائدی که در هر یک از مراحل هضم و متابولیسم (سوخت و ساز) مواد غذایی ایجاد می‌شود. اگر فردی به اندازه کافی غذا بخورد ولی دفع مدفوع، ادرار و یا تعریق کافی نداشته باشد، دیر یا زود دچار مشکل خواهد شد.

خواب و بیداری

تعادل خواب و بیداری در حفظ سلامتی و درمان بیماری‌ها اهمیت دارد. عدم تعادل در خواب و بیداری می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های مختلف گردد. اگر بیدار ماندن بیش از حد باشد، مزاج مغز به هم می‌خورد و به نوعی به خشکی مبتلا می‌شود و ناتوان می‌گردد و در نتیجه در نیروی عقل اختلال روی می‌دهد.

اغراض نفسانی

حالات روحی و روانی مانند خشم، نگرانی، غم، خجالت و ترس نیز جزء اعمال طبیعی بدن می‌باشند و بروز هر یک از این حالات موجب تعادل در مزاج اصلی انسان می‌گردد و سلامتی و سعادت بشر را به ارمغان می‌آورد. افزایش و کاهش این حالات که مستقیم و غیرمستقیم روی متابولیسم، گردش خون، تنفس، ترشحات دستگاه گوارش و غدد داخلی و عضلات تاثیر دارند، می‌توانند معضلات و مشکلات پیچیده جسم و روان را برای انسان به وجود بیاورند. بنابر اصل استفراغ نباید با بروز طبیعی و منطقی این حالات روانی مقابله نمود و البته افراط و تفریط در این حالات روانی نیز پسندیده نیست.

حرکت و سکون بدن

حکیم بوعلی سینا معتقد است، مهم‌ترین تدبیر در حفظ سلامتی حرکت (ورزش نمودن) و پس از آن تدبیر غذا و خواب است. این بدین معنی است که اگر همه موارد مربوط به سلامتی را اعم از تغذیه، دارو، علوم و فنون پزشکی بدانیم و اجرا نماییم، باز هم سلامتی تن وابسته به ورزش بوده و ورزش در هر سنی از طفولیت تا کهنسالی ضروری است.

خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها

رعایت ترتیب غذاها و پرهیز از برهم خوری برای حفظ سلامتی بسیار مهم است زیرا غذاهایی که دارای زمان متفاوت هضم می‌باشند، نباید در یک زمان با هم خورده شوند، به خصوص اگر مدت هضم آن‌ها تفاوت زمانی زیادی داشته باشد. به همین دلیل خوردن غذاهای خام با غذاهای پخته باعث فساد در هضم غذا می‌شود.

عبادت

عبادت علاوه بر تامین جنبه‌های مادی بدن، غذای روح انسان است و سلامت او را از این نظر متعالی‌تر می‌گرداند. از این جمله می‌توان به آزادسازی اندروفين‌ها از هيپوفير‌ و ‌‌تأثير‌ آن در کاهش استرس‌ها ،دردها و افسردگی، به وجود آمدن احساس امنیت، وجوب پاکیزگی و در نتیجه عادت به این کار، بازدارندگی از آسیب‌های اجتماعی و فردی و ... اشاره نمود.

تغذیه

غذا خوردن امری ضروری و واجب است، زیرا بدن انسان مرکب از عناصر و اخلاط و این‌ها دائم در حال تغییر و تبدیل و ...

آداب زناشویی

یکی از علل مهم محبت و عاطفه بین همسران وجود تمایلات جنسی بین آن دو می‌باشد. در صورتی که ...

پاکیزگی و حمام

فواید کلی حمام:
یکی از درمان‌های اصلی است مثل حجامت و موجب پاک‌سازی بدن و تبدیل طبایع می‌شود ...

ورزش و تحرک

شیخ الرئیس ابوعلی سینا می‌فرماید: مهم‌ترین تدبیر در حفظ سلامتی ورزش است و بعد از آن تدابیر مربوط به تغذیه و ...