کتاب مروری بر کلیات طب سنتی ایران

مشخصات کتاب

  • عنوان کتاب: ‏ مروری بر کلیات طب سنتی ایران
  • نویسندگان: دکتر محسن ناصری، دکتر حسین رضایی‌زاده، دکتر رسول چوپانی، دکتر مجید انوشیروانی
  • ناشر: طب سنتی ایران
  • شابک: 9786009219834
  • قطع: وزیری
  • تعداد صفحات: 28۲

معرفی کتاب

این مجموعه حاصل پژوهش‌های دکتر محسن ناصری و جمعی از بهترین متخصصین طب سنتی ایران، دکتر حسین رضایی‌زاده، رسول چوپانی و مجید انوشیروانی است؛ این کتاب برای کسانی که می‌خواهند با کلیات و اصول طب سنتی ایرانی آشنا شوند، یکی از بهترین کتاب‌هاست، چرا که علی‌رغم ایجاز  و اختصار با زبانی ساده و قابل فهم و براساس منابع اصیل طب سنتی ایران نگارش یافته و از نظر علمی بسیار متقن، محکم و جامع است.

این کتاب تلاش دارد پاسخ‌گوی هرچند ناچیزِ نیاز و عطش یادگیری، به‌خصوص برای افرادی که تازه پای در این راه گذارده‌اند، باشد. در چاپ پیشین و نیز در این ویرایش نو، تلاش شده است ضمن حفظ اصطلاحات طب سنتی ایران و اصالت بیان، با روشی مناسب به ساده‌‌سازی مطالب پرداخته و کوشش شده در روند ساده‌سازی مطالب و نزدیکی بیشتر آن به زبان امروز، به مفاهیم ژرف و محتوای فلسفی گزاره‌های طبی آسیبی نرسد و مقصود حکیمان، ناخواسته دچار آسیب و دگرگونی نشود.

کتاب شامل هفت بخش با عناوین: کلیات و امور طبیعیه، اسباب و علل، دلایل و علایم، دانش نگاه‌داشت تندرستی، تدابیر درمانی، اصول داروشناسی، مفردات غذایی و ضمیمه تصاویر می‌باشد.

گزیده‌ای از کتاب

در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: “مکتب طب سنتی ایران، دانشی آمیخته با هنر و فراست و ذخیره‌ای برخاسته از حکمت خسروانی اهالی سرزمین آریایی ایران است که در حکمت یونانی آمیخته و با محک تجربه در طول سالیان حیات انسان آزموده شده است. مکتبی که در دوران زرّین شکوفایی تمدن اسلامی، و با طلوع ستارگان پرفروغ تاریخ علم،آن فرزانگان ایرانیِ جهان‌وطن، بر پایه خردورزی و با جدا ساختن سره از ناسره گسترش یافت و اکنون نیز توانایی حلّ برخی از معضلات علمی را در عرصه بهداشت، پیشگیری، تشخیص و درمان دارا است.

این مکتب با ریشه‌ای ده‌‌هزار ساله، انسان را فقط از بعد مادّی نمی‌نگرد بلکه به ابعاد دیگر وجود او به‌عنوان خلیفه الهی نیز توجه دارد. در این دیدگاه، حفظ سلامت مقدم بر درمان است، و توجه به روش زندگی و تأمین هوای سالم، تغذیه درست، فعالیت کافی، استراحت به‌اندازه و تعادل حالات روحی‌ـ ‌روانی شعار طب سنتی ایران است.”